Jak myśleć pozytywnie?
Autor: Anna Olczak
W ostatnim czasie pozytywne myślenie stało się bardzo modnym pojęciem, poruszanym niemal wszędzie. To dobre zjawisko, bo dzięki temu każdy dzień staje się lepszy i wydajniejszy, a my sami zdajemy się być zdrowsi. Zmiana nawyku negatywnych myśli może nie być prosta, ale na pewno warta zachodu.
Jeśli sądzisz, że “myśli to tylko myśli” – jesteś w błędzie. Nasze myśli posiadają własną częstotliwość i z tego powodu są niemal fizycznym bytem, który jest w stanie oddziaływać na nas i robi to każdego dnia. Badania opublikowane przez Mayo Clinic pokazują, że sposób myślenia decyduje o naszym zdrowiu lub chorobach – pozytywne myślenie wydłuża życie, zmniejsza ryzyko depresji i pozwala szybciej i efektywniej radzić sobie w stresowych sytuacjach. Chcę Ci pokazać, w jaki sposób za pomocą praktycznych sposobów pozbyć się uciążliwych negatywnych myśli i zamienić je na pozytywne.
Stereotypy
Na początek chcę zwrócić uwagę na pewne stereotypy dotyczące tego jak myśleć pozytywnie. W zbyt wielu publikacjach temat ten jest poruszany zbyt płytko, co skutkuje wkładaniem go do jednego worka z radością, uśmiechem, ciągłą energią do życia i odcięciem się od wszystkich problemów. Myśląc pozytywnie nie sprawimy, że nasze problemy znikną ale nauczymy się dostrzegać w nich pozytywne aspekty, zaczniemy wyciągać wnioski i uczyć się na podstawie własnych doświadczeń. To świadomy stan naszego umysłu, a nie chwila na oszukiwanie samego siebie.
Nie chodzi o to by w kryzysowych sytuacjach wysilać się na pozytywne myśli. W takich chwilach mało kto jest w stanie myśleć logicznie, a przez to zamiast zrozumieć co doprowadziło nas do takiej sytuacji i wyciągnąć z tego wnioski, skupiamy się na emocjach i na tym co przyniesie przyszłość.
Jak myśleć pozytywnie i być tego świadomym?
By cokolwiek zmienić w naszym myśleniu, najważniejsze jest by uświadomić sobie, że droga do tego może być kręta i trudna, bo wymaga to pracy nad naszym wnętrzem. Brak sukcesu w życiu zawodowym, ciągłe porażki, nieudane relacje, wszystkie sytuacje jakie spotykają nas w życiu wynikają z głęboko zakorzenionych przekonań z których często nie zdajemy sobie sprawy. Bez pracy nad naszym wnętrzem, zmiana naszego myślenie będzie tylko pozorna i w pierwszej lepszej sytuacji kryzysowej wróci na stare tory.
Żeby zmienić nasze myślenie powinniśmy więc uświadomić sobie dlaczego tak naprawdę tego chcemy? By zmiana była trwała powinna wychodzić z akceptacji stanu niepożądanego, a nie z niezadowolenia i frustracji. Przerysowana pozytywność tak samo jak wrogość to objaw braku akceptacji własnych zachowań.
Uświadomienie sobie naszych przekonań pomoże obserwować to co dzieje się z nami, kiedy mamy do czynienia z niepowodzeniem, a od tego już prosta droga do zmiany myśli na pozytywne.
A oto kilka praktycznych sposobów na to, by zmienić swoje myślenie:
1. Weź odpowiedzialność.
Choćbym nawet chciała podać Ci złotą receptę na to, jak myśleć pozytywnie, nie będzie miała żadnego zastosowania, dopóki tak naprawdę nie zdasz sobie sprawy z prostego faktu – Twoje myśli wypływają z Ciebie i tylko Ty możesz je zmienić. Powodem Twojego samopoczucia nie jest nigdy sama sytuacja ale raczej to, w jaki sposób ją postrzegasz.
2. Zaakceptuj to, że nie na wszystko masz wpływ.
Odpowiedzialność jest kluczowa, ale nie możesz jej brać zawsze i wszędzie. To, że ktoś krzywo na Ciebie spojrzał nie oznacza, że zrobiłeś mu krzywdę. Może po prostu mieć zły dzień. Nie pozwól, żeby zachowania innych ludzi wpływały na to, jak Ty się czujesz.
3. Kontroluj poprzez werbalizację.
Większość naszych myśli jest nieuświadomiona, ponieważ przychodzą do nas z naszej podświadomości. By je zastąpić myślami pozytywnymi, musisz wyciągnąć je na poziom świadomy, a najlepszym na to sposobem jest wypowiadanie ich na głos. Dzięki temu zauważysz, czym tak naprawdę karmisz swój umysł. Jeśli w danej sytuacji nie możesz tego zrobić, po prostu zapisuj je na kartce papieru. Gwarantuję Ci, że bardzo szybko zaczniesz zauważać pewne powtarzalne schematy.
4. Zamień czarno-białe na szare.
Większość z nas ma tendencję do określania wszystkiego jako czarne albo białe – coś jest jednoznacznie “złe” albo “dobre”. Co więcej, taka tendencja sprzyja też zauważaniu pewnych drobnych niuansów, które zaklasyfikują teoretycznie dobre wydarzenie jako złe, ponieważ nie jest ono w 100% zgodne z jakimś narzuconym przez nasz umysł scenariuszem. Jeśli np. martwisz się o to, że test jest trudny i dlatego pewnie go oblejesz, prawdopodobnie w ogóle nie zaczniesz się uczyć, nie zauważając wcale, że przecież wysiłek włożony w naukę sprawi, iż Twoje szanse znacznie wzrastają.
5. Unikaj katastroficznego łańcucha.
Klasyczny przykład: stoisz w korkach i jest opcja, że spóźnisz się do pracy. Jeśli spóźnisz się do pracy, to Twój szef może się zdenerwować. Jeśli się zdenerwuje, możliwe, że zwolni Cię z pracy. Jeśli zwolni Cię z pracy, zostaniesz bez środków do życia. Jeśli zostaniesz bez środków do życia, Twoja rodzina znajdzie się w strasznej sytuacji, a Ty nie będziesz miał jak spłacać kredytu…. widzisz? Wszystko wypłynęło tylko z tego, że akurat stałeś w korku (na co zresztą nic nie możesz poradzić). Jeśli zauważasz u siebie taki schemat, zawsze spróbuj odszukać pierwszą myśl, która go wywołała.
6. Odnajdź swoje miejsce spokoju.
Kiedy nasz umysł ogarniają chaotyczne, negatywne myśli, zawsze czujemy, że wszystko wokół nas jest wzburzone i niespokojne. To nie jest jego prawdziwa natura. Dlatego pamiętaj o tym, by znaleźć takie miejsce, w którym możesz wcisnąć stop. Wcale nie musisz nigdzie jechać – takie miejsce znajduje się wewnątrz Ciebie. To może być jakiś obraz lub przestrzeń. Bardzo pomocna jest w tym praktyka uważności i medytacji. Spróbuj popraktykować także samo skupienie na oddechu.
Jak to wygląda w rzeczywistości…
Jeśli całe życie powtarzasz, że nie masz pieniędzy to nagłe powtarzanie, że je masz raczej niewiele zmieni w twoim życiu. Musisz więc uświadomić sobie skąd ta myśl się wzięła? Może okazać się, że masz przekonanie o tym, że nie zasługujesz na to by mieć więcej pieniędzy, bo rodzice zawsze mówili ci, że w naszym kraju nie da się dużo zarobić. Dopiero jeśli przepracujesz to przekonanie i zaakceptujesz je będziesz mógł starać się je zmienić na: „mogę mieć dużo pieniędzy”. Takie spojrzenie na sytuacje sprawia, że otwierają się przed tobą nowe wcześniej niezauważane drzwi, które prowadzą do stałej i pozytywnej zmiany sposobu twojego myślenia. Nie będę Cię oszukiwać – to nie jest proste, bo zazwyczaj to, co myślimy, jest efektem nawyków wyrabianych latami.
Pozytywne myślenie jest ściśle związane z naszym wnętrzem, warto zatem już dziś spróbować przyjrzeć się swoim myślom i próbować dociec skąd mogą się brać.
W czasie pracy nad naszymi przekonaniami też możemy odpowiedzieć sobie na pytanie jak myśleć pozytywnie na co dzień. Wystarczy znaleźć powody do radości i pozytywnych myśli, w które będzie wierzył nasz umysł. Powody realne i związane z „tu i teraz”. Pozytywne myślenie to stan umysłu, który możesz do siebie dopuścić w każdej chwili jeśli tylko odpuścisz sobie rozpamiętywanie przeszłości i wybieganie myślami w przyszłość.
Być może myślisz, że to jest kwestia, na którą nie masz wpływu. Że z takim pozytywnym podejściem trzeba się po prostu urodzić. Ale to nieprawda. Sama jestem na to najlepszym przykładem – kiedyś z łatwością dawałam się opanować falom negatywnych myśli, dziś znacznie bliżej mi do tych wspierających. To po prostu umiejętność jak każda inna – wymaga czasu, praktyki, woli i samozaparcia. Postanowiliśmy wspomóc ludzi w jej zdobywaniu i stworzyliśmy 5-dniowy kurs Myśli pod kontrolą. Dzięki praktycznym ćwiczeniom coachingowym pozbędziesz się uciążliwych myśli i zaprosisz do swojej głowy spokój oraz wspierający Cię sposób myślenia.
Pamiętaj, że zdrowe i mądre pozytywne myślenie nie ma nic wspólnego z pustymi frazesami, ale raczej z Twoim podejściem do rzeczywistości. Dlatego nie ma ani grama przesady w stwierdzeniu, że sposób myślenia jest twórcą cudów, bo życie to w 10% to, co robisz, a w 90% to, jak przyjmujesz wszystko, co Ci się przydarza.
Poznaj nasze programy Life Architect Box oraz kursy online. Jeśli potrzebujesz pracy na żywo, polecamy nasze warsztaty rozwoju osobistego.