Jak być asertywnym – praktyczne porady
Autor: Michał Pasterski
Często śmiejemy się z faktu, że jest to najtrudniejsza sztuka. Warto zadać sobie jednak pytanie – czy naprawdę powinien to być dla nas problem. Asertywność jest umiejętnością, która pozwala nam właściwie zadbać o siebie, w życzliwy sposób prezentować własne decyzje innym, stanowczo radzić sobie z sytuacjami dla nas (również emocjonalnie) trudnymi. Jest ona podstawą zdrowych, pełnych relacji, w których obydwie strony dbają o własny komfort, a dzięki temu czują się spełnione. Asertywność jest więc niezwykle istotna nie tylko w relacjach koleżeńskich lub ze współpracownikami. Pozwala nam ona również budować zdrowe, bliskie relacje z naszymi najbliższymi – rodziną.
Nie sugeruję Ci mówienia “nie” wobec każdej kolejnej propozycji dokładki przy rodzinnym stole. Odpowiedź na pytanie – jak być asertywnym – leży u podstaw, w wartościach przekazywanym od dzieciństwa. Zachęcam Cię więc do zastanowienia się:
1. Czy zazwyczaj potrafię w zgodzie ze sobą odmawiać?
2. Czy jestem asertywny wobec najbliższych?
Asertywność w praktyce
Jak być asertywnym? Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że masz do tego prawo. Może wydawać się to banalne, jednak większość z nas zmaga się z przekonaniem, że asertywność wyklucza bycie uprzejmym, nie jest akceptowane przez innych, rani ludzi…
Aby wprowadzić asertywność do swojego życia, konieczne jest więc zaakceptowanie, że:
1. Mam prawo wyrażać własne myśli i opinie, nawet gdy różnią się one od poglądów innych ludzi.
2. Mam prawo powiedzieć „nie” bez poczucia winy.
3. Mam prawo powiedzieć „nie wiem”.
4. Mam prawo do popełniania błędów i do tego, by czuć się odpowiedzialnym za nie.
5. Mam prawo prosić o to, czego chcę.
A gdybym powiedział Ci, że już za 10-dni:
Zmiana przekonań, jakie towarzyszą nam całe życie jest dużym wyzwaniem. Asertywność jest jednak dostępna i potrzebna każdemu z nas.
Właśnie dlatego, stworzyłem 10-dniowy kurs “Trening asertywności”, podczas którego przeprowadzę Cię przez najkrótszą i najbardziej skuteczną ścieżkę rozwoju. Ten kurs to pełna, praktyczna odpowiedź na pytanie jak być asertywnym na co dzień. Przekonaj się sam, poznając kurs od środka.
Język asertywności
Boimy się niezrozumienia. Boimy się urażenia cudzych uczuć. Boimy się tego, że ktoś przestanie nas lubić. A jednak w sposobie, w jaki się komunikujemy bardzo często zawarta jest negatywna ocena oraz oskarżycielski ton.Odmawianie, wyrażanie własnych obserwacji i próśb nie musi kojarzyć się negatywnie. Komunikat “Ja” nie zawiera to prosty model, który pozwoli Ci wprowadzić do swojego życia życzliwą asertywność. Poniższy model opisuje reakcją, jaką wywołało w nas zachowanie drugiej osoby, jest formą wyrażania wyłącznie własnych uczuć i pragnień w sposób, który nie rani drugiej osoby.
1. Zacznij od opisania swoich uczuć, wyrażając je w pierwszej osobie – “Czuję…”
2. Nazwij zachowanie drugiej osoby, opisując fakty (unikaj uogólniania oraz przedstawiania własnej oceny)
3. Opisz, co to zachowania wywołuje w Tobie
4. Przedstaw, jakiego zachowania oczekujesz, wyraź swoje oczekiwania na przyszłość (postaraj się proponować konkretne rozwiązania)
Model komunikatu “Ja” jest bardzo pomocny w jasnym przekazywaniu intencji wobec sytuacji konfliktowej. Równie warto praktykować go na co dzień, ponieważ pozwala nam lepiej zrozumieć siebie (poprzez obserwację własnych odczuć i ich szczere wyrażanie), ale także drugą osobę.
Jak być asertywnym w pracy
Sztuka odmawiania oraz stawiania granic to jedna z kluczowych umiejętności potrzebnych w budowaniu udanej kariery. Niezależnie od tego czy jesteś szefem, sprzedawcą, kelnerką czy stażystą – zawsze warto, a wręcz trzeba o siebie walczyć. Jak to zrobić? Oto kilka prostych wskazówek:
A teraz krótkie ćwiczenie. Odmów dziś jutro trzem osobom. To może dotyczyć sprawy banalnej – ważne, żeby weszło Ci w nawyk. Nie namawiamy oczywiście do tego, by robić to na siłę – mów “tak”, jeżeli tak czujesz.
Dlaczego warto być asertywnym
Zapewne już wiesz, że asertywność to znacznie więcej niż tylko umiejętność mówienia “nie”. Jest ona również znacznie bardziej istotna, niż sądzi większość z nas.
Dzięki zdrowej asertywności:
Czy naprawdę warto być asertywnym? Mam nadzieję, że poznałeś już odpowiedź na to pytanie :-)