Emocja

Trudno tak naprawdę zdefiniować emocję. Najprościej, oznacza pewien stan poruszenia umysłu. Jej charakterystyczną cechą jest to, że pojawia się nagle i łączy się z zaburzeniem somatycznym naszego organizmu, zatem jej skutkiem jest intensywna reakcja.

Zdecydowanie emocja jest nierozerwalnym elementem naszej psychiki. Aktualnie wyodrębnia się cztery typy czynników wzbudzających emocje:

– bodźce endogenne (wewnętrzne) oraz endogenne (zewnętrzne),
– działanie ośrodkowego jak i obwodowego układu nerwowego,
– ocena poznawcza różnych zaobserwowanych zjawisk,
– własności motywacyjne, czyli cele oraz dążenia, które uwalniają pewne emocje.

Dodatkowo, wyróżnia się emocje podstawowe, będące matką wszystkich spotykanych w świecie emocji oraz ich pochodnych. Wyróżnia się przede wszystkim:

– strach,
– smutek,
– złość,
– zaskoczenie,
– wstręt,
– radość.

Emocja to przeżycie, które jest krótkotrwałe, w odróżnieniu do uczucia, którego efekt jest dalekosiężny. Emocje mijają szybciej niż uczucia i dlatego są z nimi mylone.
Czy można zapanować nad emocjami? Oczywiście! Pierwszym i podstawowym krokiem jest sam fakt zaakceptowania, że spotykamy się w życiu z przyjemnymi jak i nieprzyjemnymi emocjami. Po zrozumieniu tej jednej rzeczy, nasze życie od razu stanie się lepsze i łatwiejsze.

Jesteś ciekawy co dalej musisz zrobić aby kompleksowo zapanować nad swoimi emocjami? Czujesz niedosyt informacji w tym zakresie? Sprawdź 30-dniowy kurs “4 kroki do wolności emocjonalnej”, gdzie nauczysz się:
– jak wzmocnić własną odporność psychiczną,
– zaprzyjaźnisz się ze swoimi negatywnymi emocjami i zaczniesz z nimi współpracować,
– zbudujesz pewność siebie.