Naucz się zarządzać czasem
Autor: Michał Pasterski
Pozwól, że Cię zapytam: co masz najcenniejszego? Zastanów się dobrze nad odpowiedzią. A teraz pozwól, że otwarcie coś Ci zaproponuję – bez względu na to, co wymieniłeś, prawdopodobnie się mylisz.
Najcenniejszą rzeczą, jaką posiadasz, jest Twój czas. Jest on najcenniejszą walutą, ponieważ raz stracony, jest nie do odzyskania. Z każdą chwilą naszego życia bezpowrotnie go tracimy. Rzecz w tym, aby przeważał w nim czas dobrze wykorzystany, a nie ten, który mamy poczucie, że został zmarnowany. Doba każdego z nas trwa 24h, nie da się jednak ukryć, że jednym udaje się zrobić więcej i wykorzystać go lepiej. Dlaczego? Kluczem jest dobre zarządzanie czasem.
Paradoksy czasu
Czas jest pełen paradoksów. Bezcenny, choć nie kosztuje nic. Nie możemy go posiąść, ale możemy go wykorzystać. Jest tym, czego potrzebujemy najbardziej, ale wykorzystujemy najgorzej.
Zawsze wydaje nam się, że go mamy. Jakbyśmy byli wiecznie młodzi, oszukujemy się, że “mamy go w zapasie”, “jak nie dziś, to przecież jutro”. Trwonimy go na chwilowe przyjemności i uniesienia, nic nie wnoszące do naszych planów i marzeń. Traktujemy po macoszemu, jak coś pewnego, czego nigdy nam nie zabraknie.
Często jest tak, że nasze życie jest upchnięte gdzieś pomiędzy nim; włożone w pustą szczelinę utworzoną przez grę pozorów z jednej strony i dopasowywanie się do społecznych standardów z drugiej. Wydaje nam się, że narzuca nam szaleńcze tempo, zmusza do wyścigu szczurów i pogonią za niewidzialnym. Tak naprawdę to my rozdajemy karty w tej grze, ale tego nie dostrzegamy.
Wiesz, kiedy życie zaczyna się naprawdę? Wtedy, kiedy zdajesz sobie sprawę z tego, że nie masz czasu. Nie masz czasu na to, żeby go roztrwonić. Nie masz czasu na to, by żyć życiem innych ludzi. Nie masz czasu na to, by przekładać realizację swoich marzeń. Nie masz go także na to, by choć przez minutę robić to, co Cię nie uszczęśliwia. Czas, aby nauczyć się zarządzać czasem, który został Ci dany.
Jeśli jesteś zwolennikiem teorii “czas to pieniądz” to ujmę to w ten sposób: wczoraj jest niczym czek po dacie ważności, jutro jest jak promesa, a dzień dzisiejszy to gotówka, którą trzymasz w dłoni. Warto wydać ją mądrze.
Podstawy zarządzania czasem
Bardzo ważne jest, by zdać sobie sprawę z następującego faktu: Bycie “zajętym” to nie to samo, co bycie efektywnym. Spędzanie dnia na robieniu wielu rzeczy – często naraz, często bardzo mało znaczących – sprawia, że osiągamy mniej, ponieważ dzielimy swoją uwagę między mnóstwo różnych zadań. Sztuka dobrego zarządzania czasem pozwala Ci pracować mądrzej, a nie ciężej! Dzięki opanowaniu tej umiejętności robisz więcej w mniejszym przedziale czasu.
Na rozgrzewkę, poznaj 6 prostych sposobów na to, by lepiej wykorzystać czas po pracy:
Nadgodziny nigdy nie kończą się dobrze. Jeśli po pracy jedyne na co masz ochotę to pójść spać – czas przeorganizować swój plan.
Znajdź czas na to, by dokonać ewaluacji swojego dnia. Na pomyślenie o tym, co się wydarzyło. To Ci pozwoli na pozbycie się negatywnej energii i stresu – a wszyscy mamy go pod dostatkiem.
Poświęć 5 minut na zaplanowanie kolejnego dnia lub całego tygodnia w czasie weekendu, jeśli wolisz. Ile razy dołożyłeś sobie stresu, ponieważ nagle okazywało się, że zapomniałeś o czymś ważnym? To pozwala Ci także lepiej zarządzać swoim czasem.
Po co? By fizycznie zrzucić z siebie ciężar pewnych doświadczeń i przelać je na papier/ekran komputera. Podobno Ci, którzy to robią, lepiej uczą się na błędach i mają większą szansę na uniknięcie ich w przyszłości.
Banalne, ale niedoceniane stwierdzenie. Jeśli nagle wyskoczy coś niespodziewanego – np. impreza, a miałeś w planach poświęcić czas na rozwój – co wybierzesz? Nie ma nic złego w tym pierwszym, o ile rano nie budzisz się z poczuciem winy. Wiedz, co jest dla Ciebie naprawdę ważne i z czego nie zrezygnujesz.
Warto wyrobić sobie nawyk wyłączania komputera i mediów społecznościowych na co najmniej godzinę przed snem. Zaoszczędzony czas możesz poświęcić sobie lub na spotkanie z przyjaciółmi – by facebookowe newsy usłyszeć z pierwszej ręki :)
Coachingowe podejście do zarządzania czasem
Zmagasz się z ciągłym “brakiem czasu” i nie wiesz co zrobić, żeby postawić pierwszy krok ku zmianie tego? Warto zacząć od dobrych pytań coachingowych, które pomogą Ci szczerze określić, w “jakiej kondycji jest obecnie Twój czas”.
1. Mając tylko połowę mojego czasu, którymi zadaniami zająłbym się najpierw?
To pytanie pomaga zlokalizować priorytety, czyli rzeczy, którymi należy zajmować się jako pierwszymi.
2. Mając tylko połowę mojego czasu, które zadania wyeliminowałbym?
Dzięki temu pozbędziesz się “pożeraczy czasu”. Poprzez eliminację zadań można rozumieć:
– porzucenie ich,
– zautomatyzowanie ich,
– wydelegowanie ich
– outsourcing.
3. Jakie jest jedno zadanie, które, jeśli je ukończę sprawi, że mój dzień będzie efektywny?
Warto zadawać je sobie każdego wieczoru i zajmować się nim jako pierwszym z rana, zanim jeszcze zabierzesz się za cokolwiek innego.
Jeśli jednak potrzebujesz czegoś więcej. Chcesz nauczyć się właściwie organizować swój czas, regularnie wskazywać priorytety i wyeliminować pożeracze czasu? Oto najprostszy, najskuteczniej sposób na nauczenie się zarządzania czasem. Poznaj kurs “Zarządzaj swoim czasem”, który krok po kroku w praktyczny sposób przeprowadzi Cię przez proces organizowania swojego życia i czasu pracy.
Podczas 15-dni:
– poznasz metody uwalniania swojej głowy z chaosu myśli i natłoku zadań;
– nauczysz się korzystać z kalendarza i uczynisz go swoim sprzymierzeńcem w zarządzaniu czasem;
– wprowadzisz do swojego życia praktyczne sposoby na planowanie dnia;
– dowiesz się, w jaki sposób mądrze odpoczywać i planować przerwy;
– pozbędziesz się pożeraczy czasu;
– rozprawisz się z prokrastynacją;
– poznasz sposoby na trenowanie koncentracji.
Mistrzowskie zarządzanie czasem
Na sam koniec chciałbym podzielić się z Tobą pewną historią. Mówi o tym, jak ważne jest odpowiednie zarządzanie czasem i jego wykorzystanie.
“Wiele, wiele lat temu… żył rzemieślnik, który specjalizował się w wyrobie mieczy. Jego sława znana była na całym świecie, nikt bowiem nie tworzył lepszych mieczy. O jego sławie dowiedział się pewien król i chciał koniecznie poznać tego człowieka. Ludzie króla przyprowadzili go więc przed jego oblicze. Czeladnik był bardzo skromnym i nader uprzejmym człowiekiem. Król zadał mu swoje ulubione pytanie:
– Jaki jest sekret Twojego mistrzostwa?
–To bardzo proste – odpowiedział rzemieślnik. Mam styczność z mieczami, odkąd byłem dzieckiem. Zakochałem się w tym zajęciu. Przemówiło nie tylko do mojej logiki, ale także i do serca. Podjąłem wtedy decyzję, że zostanę najlepszym wytwórcą mieczy.
Gdy dorastałem, czytałem książki na ten temat i jeśli coś nie miało związku z tym tematem, jeśli nie było w tym słowa miecz, jeśli nie wyglądało jak miecz, nie miało nic wspólnego z wyrabianiem mieczy, nie traciłem na to czasu. To jest tajemnicą mojego mistrzostwa.”
Z tej krótkiej historii płynie prosty, ale bardzo ważny wniosek: nasze rezultaty zależą od tego, na czym koncentrujemy swoją uwagę. Sztuka produktywności i efektywności to wcale nie spędzanie czasu w pracy po godzinach i odpuszczaniu sobie luksusu posiadania własnego życia i czasu poświęcanego naszym bliskim. Wszystko jest kwestią świadomej, przemyślanej decyzji: na co chcę poświęcić ten konkretny czas? Paradoksalnie, im mniej go masz, tym więcej jesteś w stanie zrobić; uważniej zastanawiasz się bowiem nad tym, na co naprawdę chcesz go poświęcić.