Medytacja dla początkujących w praktyce
Autor: Michał Pasterski
Życie w teraźniejszości to umiejętność traktowania chwili obecnej jako chwili kompletnej – takiej, której nic nie brakuje. To umiejętność cieszenia się tu i teraz, bez doszukiwania się jej niedoskonałości lub zalet. To skupienie się wyłącznie na danej chwili, bez dryfowania myślami po przeszłości czy po przyszłości.
Warunkiem życia w chwili obecnej nie musi być medytacja, jednak jej praktyka to najkrótsza i wbrew pozorom jedna z najłatwiejszych dróg, do tego, aby nauczyć się tej żywej obecności oraz pozostawania myślami w tu i teraz (dlatego zachęcam Cię do poznania sposobów na rozpoczęcie skutecznej praktyki medytacji dla początkujących). Większa przestrzeń w głowie to większe skupienie na chwili obecnej, co w długotrwałym efekcie pozwala na zwolnienia tempa swojego życia.
Największa przeszkoda w medytacji dla początkujących
Z czym kojarzy Ci się medytacja? – To pytanie, które dość często pada z moich ust. Dziesiątki odpowiedzi, jakie otrzymałam do tej pory świadczą o tym, że wciąż wielu ludzi uważa medytację za coś niedostępnego dla “przeciętnego człowieka”.
Najczęściej wymieniane przeszkody to: zbyt “gadatliwy” umysł, podążanie za myślami – marzenie lub fantazjowanie, pojawiające się w głowie myśli pomimo kilku minut, w których udało się osiągnąć stan medytacji. Koniecznym jest zaznaczenie, że każda z tych przeszkód jest zupełnie naturalna i pojawia się u większości, jak nie wszystkich, praktykujących medytację (tak, nawet przez wiele lat).
Największą przeszkodą w medytacji dla początkujących osób jest twarde, usilne dążenie do “niemyślenia”. Ale czy właśnie o to – o niemyślenie – nie chodzi? Jak najbardziej.
Pozwól, że poproszę Cię o niemyślenie o tym różowym słoniu. Bardzo chciałbym, żebyś nie myślał o kolorze różowym i słoniu w tym samym odcieniu. Różowy słoń powinien właśnie teraz zniknąć z Twoich myśli. Proszę Cię, nie myśl zupełnie o różowym słoniu!
Mam nadzieję, że rozumiesz, jaka intencja stoi za poprzednim akapitem. Jeśli więc skupienie uwagi na niemyśleniu nie jest skuteczne, to na czym polega medytacja? Moim zdaniem najcenniejszą wskazówką w praktyce medytacji dla początkujących osób jest – odpuszczenie i pozwolenie myślom odpłynąć.
Żeby zobrazować Ci lepiej o czym piszę posłużę się zasłyszanymi słowami:
“Medytacja w żadnym wypadku nie ma służyć tłumieniu czegokolwiek ani też zachęcaniu do lgnięcia do czegokolwiek. Allen Ginsberg używał określenia „zaskoczyć umysł”.
Oto siadamy na poduszce i nagle pojawia się jakaś nieprzyjemna niespodzianka. W porządku, akceptujemy ją. Tego momentu nie wolno odrzucić! Należy z życzliwą uważnością rozpoznać go jako „myślenie” i pozwolić mu odejść.
Po chwili pojawia się, dla odmiany, bardzo przyjemna myśl. W porządku, ją też akceptujemy. Także do takich chwil nie należy lgnąć, lecz ze współczuciem rozpoznać je jako „myślenie” i pozwolić im przeminąć.”
Moim zdaniem medytacja dla początkujących osób jest wyzwaniem, które powinno być potraktowane z pełną łagodnością, cierpliwością i akceptacją w stosunku do samego siebie.
Dlaczego warto medytować?
Na pewno medytacja dla początkujących osób wymaga w pierwszych tygodniach nieco więcej motywacji zewnętrznej, która pomaga utrzymać regularną praktykę, zanim uda nam się zbudować ten pozytywny nawyk i wprowadzić medytację do swojego życia na stałe. Poniżej znajdziesz 13 naukowo potwierdzonych powodów do tego, by zacząć medytować – mam nadzieję, że zachęcą Cię, aby rozpocząć praktykę już dzisiaj.
1. Redukuje stres.
2. Zwalcza migreny.
3. Sprawia, że jesteśmy bardziej uprzejmi.
4. Zwiększa koncentrację.
5. Pobudza lepiej niż kofeina.
6. Poprawia pamięć.
7. Zwiększa odporność, a w przypadku infekcji pomaga organizmowi lepiej sobie z nimi radzić.
8. Chroni Twoje serce.
9. Pobudza kreatywność.
10. Pomaga utrzymać prawidłowe nawyki żywieniowe.
11. Polepsza jakość snu.
12. Pozwala żyć tu i teraz.
13. Pomaga Ci skupić się na tym, co jest naprawdę ważne.
Dodatkowo większe skierowanie uwagi do wewnątrz pozwoli Ci zauważyć własne schematy myślowe, przekonania i emocje, które przeżywasz najczęściej. Również to poprzez obserwację siebie nauczysz się docierać do swoich prawdziwych intencji i odkryjesz własną drogę.
Medytacja dla początkujących – w praktyce
Jak w każdej dziedzinie życia najlepsze efekty nauki nowej umiejętności otrzymasz, dzięki opiece mentora. Obecność przewodnika w pierwszych tygodniach praktyki medytacji jest nieoceniona. Jeśli chciałbyś z niej skorzystać poznaj 5-dniowy kurs “Medytacja dla początkujących”.
Przez proces nauki przeprowadzi Cię Sandra Lasek – doświadczona coach, której regularne praktyka medytacji towarzyszy od 25 lat. Każdy dzień kursu “Medytacja dla początkujących” to prowadzona medytacja i ćwiczenia, które Ci w niej pomogą. 20% wiedzy i 80% praktyki, dzięki którym zaczniesz medytować samodzielnie we własnym domu.