Jak budować dobre relacje
Autor: Michał Pasterski
Każda relacja rządzi się swoimi prawami. Czego innego wymagasz od współpracownika, czym innym podzielisz się z przyjacielem, inaczej kochasz swojego partnera. Jest jednak kilka aspektów, które pomagają budują silne więzi i dobre relacje.
Przypomnij sobie to uczucie, gdy Twój rozmówca, aż pali się do wypowiedzenia własnej kwestii. Pamiętasz tę osobę, która w trakcie waszej rozmowy wymieniła kilkadziesiąt smsów z kimś innym? Puste spojrzenie, nerwowe spoglądanie na zegarek, skupienie wyłącznie na własnej racji i punkcie widzenia. Brak chęci wysłuchania i zrozumienia… To nie są fundamenty, które pozwalają tworzyć dobre relacje. A jednak spotykamy się z nimi niemal każdego dnia. Nic w tym dziwnego, nikt nie nauczył nas jak komunikować się w sposób empatyczny, z otwartością na drugiego człowieka.
Wyciągaj wnioski
Odważę się na pewne stwierdzenie: “Wszystko rozpoczyna się od słów”. Świadome komunikacja, w której dbamy o uczucia drugiej osoby, a także potrafimy wyrażać siebie, to umiejętność kluczowa, aby czuć się spełnionym zawodowo, budować dobre relacje z rodziną, partnerem, swoimi dziećmi. Jeśli potrafimy przekazywać to, co naprawdę chcemy a autentyczny, naturalny sposób – poznawanie nowych osób staje się dla nas źródłem radości. Odpowiednie słowa i sposób ich prezentowania ułatwiają nam również awanse, nawiązywanie trwałych relacji ze współpracownikami i porozumienia z szefem.
Jednym z krytycznych momentów, w których nasze umiejętności komunikacyjne zawodzą najczęściej, jest uleganie silnym emocjom. W przypływie złości wyjątkowo często mówimy “o kilka słów za dużo”, jednak to również ona powoduje, że usprawiedliwiamy się przed samym sobą i nie wyciągamy wniosków na przyszłość. Przez krótki czas, żałujemy tego, co powiedzieliśmy. A potem… Po kilku dniach, czasami tygodniach, zapominamy o tym.
Może Ci się wydawać, że żal odczuwany po wypowiedzeniu gorzkich słów, niesie ze sobą wyłącznie negatywy. Badania wskazują, że jest wprost odwrotnie. Te przeprowadzone w Kellogg School of Management na Uniwersytecie Northwestern sugerują, że żałowanie własnych zachowań wnosi do naszego życia również wiele pozytywnych aspektów. Co najbardziej oczywiste, motywuje do unikania podobnych zachowań w przyszłości, ale również wspiera poszukiwanie przez nas możliwości – dzięki niemu zyskujemy większy wgląd w siebie. Tego typu “żal” pozwala nam także osiągnąć harmonię w kontaktach z innymi.
A gdy poczucie winy za własne słowa ulatuje zbyt szybko? Wtedy na nowo i na nowo powtarzamy nasze schematy zachowań we wszystkich relacjach. Regularnie zdarza się nam mówić słowa, których żałujemy.
Zdarzyło Ci się usłyszeć lub wypowiedzieć samemu podobne słowa? Wiem, że przyznanie się do tego nie jest przyjemne. Nie ma jednak w tym nic dziwnego, ponieważ nikt nie nauczył nas, jak komunikować się świadomie i empatycznie.
Komunikacja jako fundament dobrych relacji
Komunikacja to jedna z najbardziej kluczowych, a zarazem pomijanych umiejętności w naszym życiu. Proces jej rozwijania rozpoczyna się właśnie od świadomego zauważania własnych zachowań, słów, zwrotów. Kolejnym etapem warto, aby było świadome otwarcia się na drugiego człowieka, zrozumienia jego perspektywy oraz praktykowanie nie tylko mówienia, ale również słuchania tego, co stara się Ci przekazać.
– Jeff Daly
Aby wesprzeć Cię w tworzeniu dobrych relacji, rozwijaniu empatycznego porozumienia i świadomym wyrażaniu siebie, stworzyliśmy 3-dniowy warsztat “Między Słowami”, podczas którego, pod opieką dwóch trenerów z międzynarodowym doświadczeniem, poznasz najlepsze strategie oraz metody komunikacji.
Na warsztacie “Między Słowami” nauczysz się:
Możesz być pewny, że po powrocie z tego warsztatu Twoja komunikacja nie będzie już nigdy wyglądała tak samo, a w Twoim życiu zagości głębokie porozumienie.
Co możesz zrobić już dziś
Budowanie i rozwijanie związków to złożony proces, który wymaga czasu oraz pracy. Aby Twoje relacje mogły rozkwitać, warto dbać o nie każdego dnia. Zgodnie z filozofią małych kroków, ogromne zmiany składają się z małych elementów – słów, jakie wypowiadasz, Twoje nastawienia i realnych działań. Dlatego poniżej znajdziesz kilka inspiracji, na niewielkie rzeczy, jakie możesz zrobić, aby zadbać o dobre relacje z innymi.
Poznaj pięć sposobów, dzięki którym umocnisz i pogłębisz relacji z bliskimi Ci osobami:
1. Stwórzcie wspólny rytuał.
Filmowe piątki z przyjacielem lub wspólne śniadania z najbliższymi są świetną okazją do spędzenia wartościowego czasu. A dzięki ich powtarzalności są tą częścią dnia, na którą czekamy w sposób szczególny.
2. Zadawaj pytania.
Masz wrażenie, że znasz drugą osobę tak dobrze jak samego siebie? Może okazać się jednak, że odpowiedzi, jakie otrzymasz prawdziwie Cię zaskoczą.
3. Bądź bezpośredni.
WPoświęć czas, aby samemu odpowiadać szczerze i unikać zdawkowości. Pokusa szybkiego “Jest w porządku”, “Jest dobrze” – jest często ogromna, jednak to dzielenie się z drugą osobą tym, jak naprawdę się czujesz, jest kluczem przenoszącym relacje na inny poziom bliskości.
4. Nauczcie się czegoś razem.
Wspólne eksplorowanie nowych dziedzin może być zarówno źródłem świetnej zabawy, jak i satysfakcji z uczenia się czegoś nowego. Od czasu do czasu zaplanuj ze swoim dzieckiem wycieczkę do muzeum, zapisz się na wspólne warsztaty gotowania lub garncarstwa z partnerem, albo odkryj nowy szlak z przyjacielem.
5. Pamiętaj o słowach wsparcie i komplementach.
Często ulegając wrażeniu, że “czyny mówią więcej niż słowa” zapominamy o tym drugim. To, co mówimy może jednak być ogromnym źródłem siły dla naszych bliskich, poprawić ich humor, zapewnić o miłości i w najprostszej formie przekazać, jak bardzo zależy Ci na drugiej osobie.