Czego warto żałować?
Autor: Michał Pasterski
Najczęściej tracimy czas na żałowanie rzeczy, które… jakiś czas później nie mają dla nas żadnego znaczenia. Rozpamiętujemy niewielkie szczegóły, małe zdarzenia, które w perspektywie naszego życia jako całości, nie mają na nie dużego wpływu.
Często żal związany jest podjęciem decyzji i wyobrażeniem, jak sprawy mogłyby się potoczyć, gdybyśmy podjęli inną (słynne “co by było gdyby”). Ten rodzaj żalu, który zostaje z nami najdłuższej, związany jest jednak z tym, czego nie zrobiliśmy, a zrobić chcieliśmy. Paradoksalnie bardziej prawdopodobne jest, że za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś (Mark Twain).
Żal – skąd się bierze?
Wszyscy czasem coś tracimy, ponieważ strata jest nieunikniona. Jest to naturalny element naszego życia, jednak zazwyczaj poczucie straty kojarzy nam się z czymś bardzo negatywnym, czymś, czego za wszelką cenę próbujemy uniknąć. To od Ciebie zależy jednak, jak na nią zareagujesz.
Chcesz, żebyś w Twoim życiu było mniej żalu?
Warto, abyś przyjrzał się swojej perspektywie. Strata nie musi automatycznie wiązać się z poczuciem żalu, czasami…
Każdy z nas dociera do momentu, w którym zaczyna kwestionować swoje przeszłe i obecne działania, ich motywy, cele. Możesz zacząć zastanawiać się nad tym, czy jesteś właśnie tu, gdzie chciałbyś być, czy Twoje plany są z Tobą spójne, czy Twoja kariera jest dla Ciebie satysfakcjonująca…
To może wywoływać uczucia lęku, paniki, zagubienia. Ale jeśli nie stracisz “orientacji w terenie” – teraz lub za jakiś czas i jeszcze wiele razy – nigdy nie dostaniesz najlepszej na świecie szansy na to, by wzrastać, zmieniać się, rozwijać i odkryć ścieżki, które dotąd były dla Ciebie zupełnie nieznane. Strata kierunku to szansa na zdobycie mapy, która prowadzi wprost do celów.
Czasami tkwimy w relacjach nie znając powodów, dlaczego wciąż je utrzymujemy. Czasem z sentymentu – bo przypominają nam o dawnych chwilach, są jak cienie szczęśliwej przeszłości. Jednak ludzie się zmieniają, począwszy od rzeczy tak prostych jak gusta, a skończywszy na najważniejszych życiowych wartościach.
Kiedy ludzie odchodzą z Twojego życia, jest to ważną życiową lekcją dla Ciebie. Zaczynasz wtedy rozumieć, że jakość jest ważniejsza niż ilość. Kiedy podejmujesz dojrzałą decyzję o tym, że pewne znajomości czas odpuścić, możesz cieszyć się z tego, co one wniosły do Twojego życia, zamiast przeżywać smutek i negatywne uczucia związane z tym, że ktoś już nie jest jego częścią.
Niepewność to strach, który towarzyszy nam wszystkim. Próbujemy go pokonać nadmiernie kontrolując rzeczy, sytuacje, a czasem nawet ludzi. Gdy jesteśmy młodzi, często wydaje nam się, że mamy ją nad wszystkim, a z wiekiem okazuje się, że nie mamy jej prawie wcale. Zaakceptowanie tego pozwala życiu płynąć, zamiast zmuszać nas do nieustannego trzymania się tego, co i tak prawdopodobnie przeminie.
Zrozumienie, że mamy niewiele kontroli, może wydawać się nieco “straszne”, ale to właśnie pozwala nam otworzyć się na możliwości, których zwykle nie wzięlibyśmy pod uwagę. Dlatego, jeśli czasem wydaje Ci się, że życie jest przeciwko Tobie – pamiętaj, to zazwyczaj niesamowite okazje w przebraniu.
Człowiek przyzwyczaja się do wielu rzeczy i jedną z tych rzeczy jest jego własny wizerunek. Podświadomie nie chce się zmieniać, woli tkwić w tym, jaki był lub jest obecnie.
Stracić siebie oznacza otworzyć się na doświadczenia, które są wyzwaniem, takie jak zmiana swojego życia o 180 stopni. To wcale nie sprawia, że stajesz się inną osobą. To tylko sprawia, że jesteś jeszcze bardziej sobą.
– Dan Gilbert
Radzenie sobie z żalem
Przypomnij sobie, czego żałujesz najczęściej. Być może są to rzeczy materialne lub przeciwnie – stracone szanse. Warto, abyś zastanowił się również czy żal, który odczuwasz należy do Ciebie czy jest wynikiem zewnętrznych oczekiwań, ambicji lub stanowi efekt nawyków myślowych.
Czy odnajdujesz w tym pewien schemat? Jego rozpoznanie ułatwi Ci radzenie sobie z żalem w przyszłości, a może również je zminimalizować. Pamiętaj – często zdarza się, że uczucie żalu wskazuje nam nasze największe, życiowe lęki, spróbuj więc wyciągnąć z niego lekcję dotyczącą samego siebie.
Czego warto żałować?
A oto, czego możesz żałować naprawdę – i dlatego, tych właśnie rzeczy warto się wystrzegać:
1. Zbyt wiele czasu spędzonego na martwieniu się (zazwyczaj rzeczami, które nawet się nie zdarza!)
2. Zbyt rzadkie okazywanie uczuć tym, których kochasz.
3. Przejmowanie się tym, co myślą o Tobie inni.
4. Nie podążanie za swoją pasją.
5. Życie w przeszłości lub przyszłości i niedocenianie wspaniałych momentów, które dzieją się w tej sekundzie.
6. Zbyt mało podróży, brak ciekawości świata.
7. Niechęć do podejmowania ryzyka.
8. Zbyt mało wartościowego czasu spędzanego z tymi, na których zależy Ci naprawdę, a zamiast tego próba zaimponowania ludziom, o których opinię tak naprawdę nie dbasz.