Jak myśleć pozytywnie?
Brian Tracy często powtarza: „Zmień swoje myślenie, a zmienisz swoje życie”. Ma on w tym sporo racji. Nasz sposób myślenia warunkuje to, jak postrzegamy samych siebie, innych ludzi i wydarzenia, na jakie napotykamy w życiu. Im bardziej nasze myślenie jest pozytywne, tym bardziej pozytywnie odbieramy samych siebie, otaczających nas ludzi i sytuacje, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć.
To działa w dwie strony – jeśli nie wiemy, jak myśleć pozytywnie i rezygnujemy z pozytywnego myślenia, spostrzegamy negatywnie nas samych i wszystko dookoła. A to może wiązać się z niepożądanymi konsekwencjami dla naszego zdrowia.
Optymiści i pesymiści a stan zdrowia
Badacze Uniwersytetu Harvarda oraz Uniwersytetu w Bostonie przeprowadzili badanie, do którego zaprosili mężczyzn. Ich średnia wieku wynosiła 61 lat. Zbadano ich ogólny stan zdrowia i zmierzono poziom cholesterolu. Również podzielono osoby badane na dwie grupy, ze względu na ich nastawienie do życia. Te osoby, które miały pozytywne nastawienie, przydzielono do grupy „optymistów”. Z kolei te o bardziej negatywnym nastawieniu, nazwano „pesymistami”.
Po kilku latach powtórzono badanie i opublikowano jego wyniki. Co się okazało? Otóż, u najbardziej pesymistycznej osoby badanej, wystąpiło dwukrotnie większe zagrożenie wystąpienia poważnej choroby serca, w porównaniu do najbardziej pozytywnej osoby badanej.
Pozytywne myślenie nie tylko jest dobre dla naszego zdrowia psychicznego, ale dla naszego zdrowia w ogóle. Pozwól, że opowiem teraz o tym, jak myśleć pozytywnie.
Jak myśleć pozytywnie? Zacznijmy od wdzięczności
Wdzięczność to uczucie, które naprawdę warto pielęgnować. Coraz więcej osób na całym świecie, prowadzi swój dziennik wdzięczności. Może i Ty chcesz tego spróbować? Wystarczy, że chwycisz za zeszyt i codziennie zadasz sobie jedno pytanie. – Za jakie trzy rzeczy jestem dzisiaj wdzięczny?
Domyślam się, że na początku będzie okrutnie ciężko znaleźć trzy rzeczy, za które naprawdę możemy być wdzięczni. Nam się często wydaje, że to muszą być naprawdę duże rzeczy. Jakieś niezwyczajne sytuacje, wyczekane cuda. A uczucia wdzięczności doświadcza się nie tylko w tych ogromnych, ale przede wszystkim w tych małych, codziennych sprawach. – Mogłeś dzisiaj wstać rano z łóżka o własnych siłach? Zapisz to w swoim dzienniku! Kierowca zatrzymał się przed pasami, aby umożliwić Ci przejście na drugą stronę ulicy? Zapisz to! Twoja córka przytuliła Ciebie przed pójściem spać? Bądź za to wdzięczny!
Najprawdopodobniej codziennie doświadczasz zwyczajnych cudów. Zastanawiasz się, jak myśleć pozytywnie? Zacznij te małe, codzienne cuda dostrzegać i być za nie wdzięcznym.
Pozytywnemu myśleniu sprzyjają afirmacje
Kolejnym, świetnym sposobem na to, jak myśleć pozytywnie, jest ustawienie pozytywnego hasła na swoim smartfonie. Średnio 200 razy dziennie sprawdzamy swój telefon, aby połączyć się z szefem, stracić czas w social mediach, sprawdzić przepis na zupę dyniową, czy umówić się do dentysty. Za każdym razem musimy podać hasło, aby móc odblokować smartfon. A skoro już i tak wpisujemy hasło, to dlaczego by nie wpisywać czegoś, co pomoże nam myśleć pozytywnie. Może ustawisz sobie takie hasło, jak: „dam sobie radę”, „jestem szczęśliwa” albo „będzie dobrze”?
Jest to pewnego rodzaju afirmacja. Czyli nasze wypowiedzenie pozytywnego przekonania o nas samych. Słowa mają ogromną moc. Dlatego spróbujmy z tej mocy mądrze skorzystać i ustawmy w swoim telefonie hasło-afirmację. Dzięki czemu będziemy myśleć pozytywnie.
Bądźmy pozytywnymi ludźmi.
Anais Nin powiedziała, że my, jako ludzie nie postrzegamy rzeczy takimi, jakimi one są, lecz takimi jakimi my jesteśmy. Dlatego bądźmy pozytywnymi ludźmi. Abyśmy właśnie tak postrzegali siebie, inne osoby i wszystko, na co napotkamy w naszym życiu.