Nawyki

Nawyk to nabyta umiejętność, umożliwiająca wykonywanie danej czynności w sposób automatyczny. W nawyki przechodzą te aktywności, które wykonujemy często i regularnie.

Nawyki wyrabiamy w sposób świadomy lub nieświadomy. Kontrolowaniem zachowań nawykowych zajmuje się podświadomość. Oznacza to, że nie musimy świadomie myśleć, aby zachowywać się w konkretny sposób, ponieważ korzystamy z automatyzmów.

Przykłady nawyków:
– poranne wstawanie: gdy wstajemy przez długi czas o tej samej godzinie z budzikiem, nasz organizm przyzwyczaja się do tego swoją fizjologią i z czasem sam z siebie, obudzi nas dokładnie na czas;
– prowadzenie samochodu: gdy uczymy się prowadzić auto, musimy w sposób świadomy myśleć o każdej czynności, m.in. sposób zmiany biegów, po której stronie jest sprzęgło i hamulec, a z czasem wykonujemy te czynności już automatycznie, mogąc obserwować uważnie warunki drogowe oraz prowadzić swobodną konwersację podczas jazdy z pasażerem.

Zarządzanie nawykami:
Nawyki mogą nam służyć i wspierać w życiu (np. wstawanie wcześnie rano) lub przeszkadzać i być destrukcyjnymi (np. palenie papierosów). Charles Duhigg, w swojej książce “Siła nawyku” opisuje tak zwaną “pętle nawyku”, której odkrycie umożliwia zmianę negatywnych nawyków w pozytywne. Duhigg opisuje, że rutynowe chodzenie do stołówkę na ciastko i pogaduszki z kolegami sprawiło, że przytył. Gdy odkrył, że tym zachowaniem wspiera swoją potrzebę rozmowy z innymi, mógł zastąpić chodzenie na stołówkę, zaplanowaniem rozmowy każdego dnia przy biurku z kolegami z pracy. Schudł 16 kilogramów.

Michał Pasterski pisze, że “całe życie składa się z nawyków”. Wyrobienie dobrych nawyków, znacząco podnosi jakość naszego całego życia.