Zmiany w życiu

W książce “pochłaniacz” Katarzyna Bonda napisała “Jedyny pewnik w naszym życiu to zmiana”. Zmiany w życiu często są od nas niezależne. Czasem jednak świadomie decydujemy, że chcemy dokonać zmiany w życiu i ją realizujemy.

Dlatego w jaki sposób skutecznie wprowadzić zmiany w życiu?

Krok 1: określ co chcesz osiągnąć. Ważne jest, aby ustalić swoje priorytety, aby wiedzieć w jakiej kolejności realizować swoje cele. Najlepiej skupić się na realizacji jednego postanowienia, ponieważ jest to wtedy łatwiejsze. Poza obowiązkami (jak praca) większość z nas czuje potrzebę odpoczynku. Realizując jeden cel w określonym czasie, mamy zdolność lepszego skupienia się na podejmowaniu działań, jak i często większą zdolność trwania w postanowieniach, ponieważ nie musimy wtedy rezygnować z przyjemności. Jak powiedział Henry Ford “żadne zadanie nie jest trudne, jeśli podzielisz je na mniejsze podzadania”.

Krok 2: zastanów się, jakie działania podjąć, aby doprowadziły Cię do Twojej zmiany w życiu Stwórz plan, w którym wypiszesz małe działania, które w rezultacie doprowadzą Cię do sukcesu. Ustal czas realizacji każdego z nich i pilnuj deadlinów.

Krok 3: pozbądź się swoich blokad. Jeżeli masz nieustające myśli, które mówią na przykład “nie dasz rady”, “jesteś za leniwa, aby to zrealizować” to zastanów się, w jaki sposób można je wyeliminować. Może warto wybrać się na terapię, dzięki której nauczysz się działać przeskakując swoje blokady, a w rezultacie je kompletnie eliminować.

Krok 4: działaj. Zmiany w życiu nie dokonasz, jeśli będziesz utrzymywać postawę bierności. Amelia Earhart powiedziała: “najtrudniejszą decyzją jest podjęcie działania, reszta jest już tylko kwestią wytrwałości”.