Wegetarianizm

Jest to rodzaj diety charakteryzujący się wyłączeniem z posiłków produktów pochodzenia zwierzęcego oraz zawierających je wyrobów. Dieta wegetariańska dopuszcza spożywanie produktów takich jak: mleko, jaja, nabiał i miód.

Wyróżniamy wiele rodzajów wegetarianizmu:

– Laktoowowegetarianizm – jest to jedna z najbardziej popularnych odmian, ponieważ charakteryzuje się odejściem od jedzenia potraw mięsnych, również ryb, a dopuszcza konsumpcję produktów takich jak: nabiał, jaja, miód.
– Laktowegetarianizm – jest drugą najbardziej popularną odmianą wegetarianizmu, ponieważ wyklucza mięso, ryby oraz jaja. W swojej diecie laktowegetarianie dopuszczają mleko i jego przetwory.
– Owowegetarianizm – jedynymi produktami zwierzęcymi dopuszczonymi w tej diecie są jajka.
– Weganizm – jest to rodzaj diety, który wyklucza spożywanie wszelkich produktów odzwierzęcych. Z jadłospisu oprócz mięsa wyłączone są również mleko, jaja, sery i miód.
– Witarianizm – jest to odmiana wegetarianizmu, który polega na spożywaniu tylko i wyłącznie świeżych owoców i warzyw. Warto dodać, że witarianie odrzucają wszelkie potrawy gotowane oraz rezygnują z napojów, takich jak: kawa, herbata, soki, na rzecz wody.
– Fruktarianizm – osoby stosujące tą odmianę wegetarianizmu oprócz mięsa, produktów pochodzenia zwierzęcego nie spożywają również owoców i warzyw, które musieliby wpierw zerwać. Frutarianie żywią się tylko i wyłącznie owocami, które spadną z drzewa oraz w małych ilościach, dopuszczają zielone liściaste warzywa (szpinak, sałata).

Dieta wegetariańska, która jest odpowiednio skomponowana, tzn. zawiera elementy różnych odmian wegetarianizmu, wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Ponadto, zapewnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla poszczególnych grup wiekowych, kobiet w ciąży, także sportowcom. Oczywiście zdarzają się przypadki, że należy dodatkowo swoją dietę wspierać różnymi suplementami, np. kwasami tłuszczowymi omega-3, witaminą B12 lub witaminą D.