Flegmatyk

Osoba, która cechuje się wysokim poziomem samokontroli, nie ulega emocjom i jest zdystansowana. Zgodnie z teorią Pawłowa flegmatyk posiada zrównoważony system nerwowy.

Flegmatycy postrzegani są jako osoby dyplomatyczne, wyrozumiałe i pojednawcze, dzięki czemu są dobrymi mediatorami i rzadko popadają w konflikty. W wielu sytuacjach są tymi postaciami, które potrafią zachować spokój.

Ten typ osobowości często jest cierpliwy, łagodny i opanowany – nie robi hałasu wokół swojej osoby, jest pogodzony z ze swoim życiem.

Flegmatykom raczej nie zdarza się popadać w depresje, są jednak relatywnie mało entuzjastyczni. Często idą po linii najmniejszego oporu, a także po sprawdzonych schematach, nie są przekonani do poznawania nowych rzeczy.

Flegmatycy uznawani są za doskonałych członków zespołów, którzy jednak muszą mieć przejrzyście określone obowiązki, aby działać skutecznie. Dobrze radzą sobie z presją, często wykazują zdolności administracyjne. Nie ulegają emocjom – potrafią bardzo dobrze je kontrolować.

Flegmatyk najlepiej porozumiewa się z innymi flegmatykami, podobnie jak inne typy osobowości ze swoimi odpowiednikami. Pozostałe trzy typy to: choleryk, melancholik czy sangwinik.